منوی برگه ها
منوی دسته ها

وبلاگ معرفت

شب های قدر امسال با معرفت باشید!

ارسال شده توسط در ۱۰:۰۱ در دین و شریعت, مطالب برگزیده, وبلاگ | ۵ دیدگاه

شب های قدر امسال با معرفت باشید!

در این سال افتخار داریم تا شبهای قدر با برنامه معرفت در کنار شما باشیم. به منظور کسب فضایل و بهره‌مندی هر چه بیشتر از برکات ماه مبارک رمضان و شبهای مقدس قدر، آرشیو صوتی فصل ششم برنامه معرفت با موضوع لیالی قدر به وبسایت اضافه شد تا این بار شبهای قدر با معرفت و پر معنویتی را در کنار هم تجربه کنیم.

ادامه مطلب

برنامه معرفت به مناسبت دهه محرم

ارسال شده توسط در ۲۱:۲۶ در مطالب برگزیده, وبلاگ | ۴ دیدگاه

برنامه معرفت به مناسبت دهه محرم

قسمت هایی از برنامه معرفت که به مناسبت ایام محرم و با محوریت حادثه عاشورا و شهادت حضرت امام حسین (ع) در سال های پیش پخش گردیده است، هم اکنون برای شما دوستان قابل دریافت و استفاده می باشد.

ادامه مطلب

حافظ؛ انسان شناس بزرگ

ارسال شده توسط در ۱۲:۴۷ در حافظ, کتاب, مطالب برگزیده, منابع و مراجع, وبلاگ | ۲۲ دیدگاه

حافظ؛ انسان شناس بزرگ

ضمن عرض تبریک و شادباش به مناسبت فرارسیدن فصل بهار و همچنین تبریک و تهنیت عید نوروز و نیز آرزوی سعادت و نیکبختی و تعالی روزافزون در سال جدید برای همه دوستان و همراهان وبسایت معرفت، در نظر داریم تا به همین مناسبت، هدیه‌ای را به عنوان عیدانه تقدیم شما کنیم. آنچه که برای شما تهیه و آماده کرده‌ایم، متنی از جناب استاد دینانی است که به عنوان یک مقدمه بر کتاب «حافظ معنوی» به نگارش در آورده‌اند. حافظ شیرازی، بی گمان نه تنها در ادب و عرفان ایران، بلکه در ادب و شعر جهان، مقامی بی مانند دارد که با گذشت زمان و مرور ادوار مختلف، پیوسته بر جلال و شکوه و اوج منحصر به فردش افزوده شده است. حقیقت این است که از زمان، باید به عنوان شارح حافظ یاد کرد و چه بسیار بوده اند اندیشمندان والا مقامی که عمری را در اندیشیدن به زوایا و اعماق سخن حافظ به سر آورده اند. در این میان دکتر دینانی، روایتی دیگر از حافظ را ارائه می دهد که حکیمانه است و جان نواز … کتاب حافظ معنوی، از سری کارهای مشترکاز دیگر کارهای این مجموعه می توان به «سرشت و سرنوشت» ، «هستی و مستی» و «شعاع شمس» اشاره کرد. دو عنوان آخر به ترتیب در تفسیر رباعیات خیام و غزلیات مولانا در دیوان شمس به نگارش در آمده اند. میان جناب دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی و جناب آقای کریم فیضی است که در آن، گفتگوهایی پیرامون شعر حافظ و تفسیر غزلیات او صورت گرفته است. این کتاب که اخیراً توسط انتشارات اطلاعات به چاپ رسیده، علاوه بر متن گفتگوهای آقای کریم فیضی و آقای دکتر دینانی، شامل مقدمه‌ای 60 صفحه‌ای از دکتر دینانی است که ایشان در آن مقدمه به تفصیل در مورد شعر و سخن و اندیشه‌های معنوی حافظ صحبت نموده‌اند. این مقدمه از آن جهت دارای اهمیت است که علاوه بر نکات و لطایفی که توسط استاد در مورد اندیشه واقعی حافظ مورد اشاره و توجه قرار گرفته و به صورت کاملاً مستدل و مبرهن در مورد اندیشه حافظ اظهار نظر شده است، حاوی مباحث و مسائل مهمی در زمینه اندیشه و فلسفه است که بار علمی و ارزش و اعتبار این مقاله را چندین برابر می کند. آنچه در این مقاله به عنوان مسائل فلسفی مطرح شده است، ضمن اینکه همگی مربوط به خواجه و محتوای اشعار اوست و در حقیقت برای توضیح روش و مکتب فکری حافظ، به رشته تحریر در آمده، اما همگی مسائلی هستند که در طول تاریخ، دستمایه تحقیق و پژوهش فراوان اندیشمندان اسلامی و حتی غربی قرار گرفته‌اند. از جمله موضوعات این مباحث می توان به موارد زیر اشاره کرد: خودشناسی و خداشناسی منزل و مسکن و راه بی پایان سلوک آغاز و انجام و طرح مسئله آغاز زمان و حدوث عالم راز و سرّ سویدای هستی عالم خیال و عالم عقل طرح مسئله عقل و عشق و جایگاه معرفت در سریان عشق هنر و نسبت آن با عشق و معرفت موضوع اراده و اختیار و جایگاه آن در هستی انسان همّت و طلب مسئله خوف و رجاء و ترس و امید مرگ و فنا و کیفیت حیات پس از مرگ طرح مسئله وحدت و کثرت و نسبت این دو مقوله و … . همان‌طور که مشاهده کردید، اینها مسائل و مباحث مهمی هستند که همیشه و در هر دوره از زمان، مایه دغدغه و اشتغال فکری بشر...

ادامه مطلب

برنامه معرفت ۱۱ بهمن ۱۳۹۲

ارسال شده توسط در ۱۲:۰۷ در برنامه هفتگی | ۳۰ دیدگاه

برنامه معرفت ۱۱ بهمن ۱۳۹۲

به گزارش سایت رسمی برنامه معرفت؛ برنامه معرفت این هفته با موضوع «جهان آفرینش از دیدگاه فردوسی» پخش خواهد شد.

ادامه مطلب

برنامه معرفت ۴ بهمن ۱۳۹۲

ارسال شده توسط در ۲۱:۱۹ در برنامه هفتگی | ۲ دیدگاه

برنامه معرفت ۴ بهمن ۱۳۹۲

برنامه معرفت این هفته با موضوع «جایگاه پیامبر اسلام در شاهنامه فردوسی» پخش شد.

ادامه مطلب

برنامه معرفت ۲۷ دی ۱۳۹۲

ارسال شده توسط در ۲۳:۴۸ در برنامه هفتگی | ۶ دیدگاه

برنامه معرفت ۲۷ دی ۱۳۹۲

برنامه تلویزیونی معرفت این هفته با موضوع «ادامه بررسی دیباچه شاهنامه حکیم فردوسی» پخش شد.

ادامه مطلب

تقدیر رسانه ملی از دکتر دینانی و برنامه معرفت

ارسال شده توسط در ۰۰:۰۰ در مطالب برگزیده, وبلاگ | ۷ دیدگاه

تقدیر رسانه ملی از دکتر دینانی و برنامه معرفت

در این جشنواره که از برترین آثار نمایشی و تلویزیونی یک سال گذشته تلویزیون تقدیر شد، به تعدادی از برنامه های گفتگو محور نیز جوایز و لوح سپاس ارائه گردید. در این میان برنامه معرفت و عوامل آن نیز مورد تقدیر داوران جشنواره قرار گرفتند.

ادامه مطلب

برنامه معرفت ۲۰ دی ۱۳۹۲

ارسال شده توسط در ۱۹:۵۴ در برنامه هفتگی | ۳ دیدگاه

برنامه معرفت ۲۰ دی ۱۳۹۲

به گزارش سایت رسمی برنامه معرفت، برنامه معرفت این هفته با موضوع «بررسی ستایش خرد در شاهنامه فردوسی» پخش خواهد شد

ادامه مطلب

برنامه معرفت ۱۳ دی ۱۳۹۲

ارسال شده توسط در ۱۷:۵۹ در برنامه هفتگی | ۱۳ دیدگاه

برنامه معرفت ۱۳ دی ۱۳۹۲

به گزارش سایت رسمی برنامه معرفت؛ برنامه تلویزیونی معرفت این هفته با موضوع «تبیین حماسه توحیدی در شاهنامه فردوسی» پخش خواهد شد.

ادامه مطلب

برنامه معرفت ۶ دی ۱۳۹۲

ارسال شده توسط در ۱۹:۴۶ در برنامه هفتگی | ۰ دیدگاه

برنامه معرفت ۶ دی ۱۳۹۲

استاد دینانی دراین برنامه به ادامه بررسی دیباچه شاهنامه و مساله خلق و آفرینش در اصطلاح حکما و تطبیق بیت مورد بررسی با داستان حضرت موسی (ع) می...

ادامه مطلب