منوی برگه ها
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در ۰۱ دی ۱۳۹۱ در خواجه نصیرالدین طوسی, وبلاگ | ۱ دیدگاه

نصیرالدین طوسی؛ موضوع فصل جدید برنامه معرفت

نصیرالدین طوسی؛ موضوع فصل جدید برنامه معرفت

پس از پشت سر گذاشتن (تقریباً) چهل قسمت از برنامه معرفت که پیرامون اشعار و غزلیات شیخ اجل سعدی شیرازی صحبت شد، امروز برنامه معرفت وارد فصل جدیدی شد: خواجه نصیرالدین طوسی؛ فیلسوف گفتگو.  

دکتر لاریجانی: خواجه نصیر طوسی

طبق روال همیشگی این برنامه، پس از پرداختن مفصل به شخصیت بزرگ شیخ اجل، نوبت به یکی از دیگر بزرگان عرصه اندیشه و معرفت شد، و او کسی جز خواجه نصیرالدین طوسی نیست. ابو جعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین (زاده ۵ اسفند ۵۷۹ در توس – درگذشتهٔ ۱۱ تیر ۶۵۳ در بغداد) فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضیدان و منجم ایرانی شیعه سده هفتم است. کنیه‌اش «ابوجعفر» و به القابی چون «نصرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد.

خواجه نصیرالدین طوسیوی یکی از سرشناس‌ترین و متنفدترین شخصیت‌های تاریخ جریان‌های فکری اسلامی‌ست.علوم دینی و عقلی را زیر نظر پدرش و منطق و حکمت طبیعی را نزد دایی‌اش آموخت. تحصیلاتش را در نیشابور به اتمام رساند و در آنجا به عنوان دانشمندی برجسته شهرت یافت. او در زمان حمله مغول به ایران در پیش ناصرالدین، محتشم قهستان، به کارهای علمی خویش مشغول شد. در همین زمان اخلاق ناصری را نوشت. پس از مدتی به نزد اسماعیلیان در دژ الموت نقل مکان کرد، اما پس از حمله هلاکوی مغول و پایان یافتن فرمانروایی اسماعیلیان(۶۳۵ ه.خ) هلاکو نصیرالدین را مشاور و وزیر خود ساخت، تا جایی که هلاکو را به تازش به بغداد و سرنگونی عباسیان یاری نمود.

وی سنت فلسفه مشایی را که پس از ابن سینا در ایران رو به افول گذاشته بود، بار دیگر احیا کرد. وی مجموعه آرا و دیدگاه‌های کلامی شیعه را در کتاب تجرید الاعتقاد گرد آورد. او در مراغه رصدخانه‌ای ساخت و کتابخانه‌ای بوجود آورد که حدود چهل هزار جلد کتاب در آن بوده‌است. او با پرورش شاگردانی (همچون قطب الدین شیرازی) و گردآوری دانشمندان ایرانی عامل انتقال تمدن و دانش‌های ایران پیش از مغول به آیندگان شد.

خواجه نصیر الدین طوسی در ۱۸ ذی الحجه ۶۷۲ (قمری) هجری قمری وفات یافت، و در کاظمین دفن گردید.

عضویت در خبرنامه

۱ دیدگاه

  1. بسیار عالی؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *