منوی برگه ها
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در ۳۰ دی ۱۳۹۱ در مستند, مطالب برگزیده, وبلاگ | ۷ دیدگاه

مستند فلسفه با طعم شکلات

« فلسفه با طعم شکلات » عنوان مستندی است که در پی سفر چند روزه یک گروه ایرانی شامل چند تن از اساتید بنام فلسفه و ادبیات فارسی به شهر استراسبورگ فرانسه، تهیه و ضبط شده است.

همزمان با همایش « سعادت و نیکبختی در اندیشه ایرانی » که در فروردین ماه سال 1391 در شهر استراسبورگ فرانسه برگزار شد، یک هیئت ایرانی نیز به عنوان نماینده کشور ایران برای شرکت در این همایش انتخاب شدند. از چهره های فلسفی این گروه می توان به جناب آقای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، استاد فلسفه اسلامی و همچنین دکتر کریم مجتهدی، فعال در زمینه فلسفه غرب اشاره کرد.

این مستند ضمن اینکه شرح مختصری از وقایع این سفر است، در حقیقت حاصل پرسش و پاسخ هایی است که میان سازنده این مستند با دو چهره فیلسوف یعنی آقای دکتر دینانی و دکتر مجتهدی صورت گرفته است.

عنوان این مستند نیز در واقع گویای ذهنیت و نگرش خاص صاحب اثر به فلسفه می باشد. او که از خود علاقه چندانی به فلسفه نشان نمی دهد، بر این باور است که فلسفه همچون ریاضیات، ظاهری وهمناک دارد که از دوران کودکی، نظام تعلیم و تربیت ما نتوانسته است وجهی جذاب به آن بخشد و همین امر موجب شده تا از محبوبیت فلسفه در میان عموم مردم کاسته شود.

صاحب این اثر بر همین اساس و با همین پیش زمینه سعی داشته است تا برای سؤالات اساسی که در ابتدای سفر در ذهن خود پرورانده است، پاسخ های دلچسب و شیرین و با طعم شکلات بیابد. پرسش هایی درباره: درد جاودانگی، رازداری، رندی، مرگ، غرب، عرفان، فلسفه، اصل هستی و … .

وی با طرح این پرسش ها همواره به این مطلب نیز می اندیشد که آیا فلسفه توان پاسخ به این پرسش ها را دارد؟ اساساً آیا فلسفه می تواند برای انسان آرامش و اطمینان خاطر حاصل کند یا اینکه تنها وظیفه آن، طرح پرسش و ایجاد حیرت است؟! از بین عقل و فلسفه یا عشق و عرفان کدام یک می تواند راهی مطمئن برای رسیدن به مقصد باشد؟ این سفر فرصتی را فراهم آورده تا او بتواند پاسخ این پرسش ها را از فیلسوف بزرگی چون دینانی که به گفته خودش بیش از بیست سال است که او را می شناسد، دریابد.

از طرف دیگر موقعیت ویژه سفر باعث شده تا پرسشگر بتواند در حالت های مختلف روحی و شرایط متفاوت زمانی و مکانی، حرف های ناگفته این استاد فلسفه را بشنود. لحظه های زیبا و شیرینی همچون برخورد با هواداران دکتر دینانی در شهر استراسبورگ فرانسه و یا صحبت با یک فیلسوف سهروردی شناس اهل مسکو به نام دکتر اسپرنف نیز بر جذّابیت های این مستند افزوده است.

در کل می توان گفت که این مستند، علاوه بر آنچه از ماجرای این سفر گزارش می دهد، سعی می کند تا چهره حقیقی و اندیشه های واقعی و پنهان این استاد فلسفه یعنی آقای دکتر ابراهیمی دینانی را نمایان سازد. برای تحقّق این هدف نیز همه سعی بر آن بوده تا در این سه روز همراهی، از سنگینی فضا در هنگام فیلمبرداری کاسته شود و با ایجاد یک رابطه صمیمی و راحت میان پرسشگر و پاسخگو، بستری را برای ظهور و بروز حقایق آماده سازد تا برخی از زوایای پنهان زندگی و اندیشه این چهره فلسفه آشکار گردد؛ حقایقی که هیچ گاه در آثار او دیده نمی شود.

عوامل دست اندر کار این مستند


به اهتمام دکتر محمود اسعدی دبیر ستاد چهره های ماندگار
کارگردان: محمود صادق

تصویربردار: جمشید رئوفی
تدوین: بهروز خباز خوب
مدیر تولید: شهریار سعیدی
راهنما: کریم فرشادی
مترجم: احمد امیدوار
متن: بهروز کامرانی

و : دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، دکتر کریم مجتهدی، دکتر سعید آبادی، دکتر حسین بیگ باغبان، دکتر اسپرنف، دکتر لیدا احمدی، دکتر روح الله حسینی، دکتر ژرژ خیرالله، شهلا نصرت، مهدی مفیدی


این مستند یک ساعتی، برای اولین بار در شبکه مستند صدا و سیما به صورت کامل پخش شد. پس از آن نیز در شبکه چهار سیما در دو قسمت سی دقیقه‌ای باز پخش گردید. آنچه که در اینجا برای شما آماده کرده ایم نسخه کامل و شصت دقیقه‌ای است که در شبکه مستند پخش شد.

لازم به ذکر این نکته است که قبلاً نیز برخی از پایگاه های خبری و وبسایت ها در سطح وب، اقدام به انتشار این مستند نمودند که متأسفانه یا نسخه کامل نبود و یا اینکه کیفیت مطلوب را نداشت. اما آنچه که هم اکنون در اختیار شماست، نسخه کامل این مستند با دو کیفیت متوسط و اصلی است که به راحتی می توانید با لینک مستقیم آن را دریافت کرده و از آن لذت ببرید!

اطلاعات و مشخصات

تاریخ پخش: 1391/05/01

شماره قسمت: 1

مدت زمان: 1:02:53

فرمت فایل تصویری: | Xvid AVI | 720×576px | 25fps | 650kbps |

فرمت فایل تصویری: | H.264/AVC MPEG-4 | 640×360px | 25fps | 320kbps |

پیوند کوتاه:
www.maarefat.com/?p=429

۷ دیدگاه

 1. با سلام
  ضمن تشکر فراوان
  رشته ی تخصصی بنده علوم پایه است با اینحال فوق العاده جذب این برنامه شده ام و هر جمعه آن را با رایانه ضبط می کنم
  اما متاسفانه گهگاه بی نظمی هایی در پخش این برنامه وجود دارد که بینندگانی که سر ساعت ثابتی در طول سال آن را دنبال می کنند را دلخور و مغبون می کند
  از جمله ساعت پخش این برنامه در ایام عید. بنده تا این لحظه فکر می کردم که پخش آن را در این ۲ هفته تعطیل کرده اید! چرا که سر ساعت معین آن پخش نمی شود.
  جای تاسف است که در کشور ما و در تمام سطوح، بی نظمی به شکلی عیان و غیر قابل درمان و بعبارتی نهادینه شده دیده می شود و کسی هم برای علاج آن درمانی ندارد.

  با سپاس از مساعی دست اندرکاران این برنامه و وبسایت.

  • درود و سپاس فراوان بابت ابراز نظرتان و همچنین ابراز شادمانی و تأسف! از اینکه پیگیر این برنامه هستید و آن را جزء برنامه های مورد پسندتان قرار داده اید، قلباً خوشحال و شادمانیم. اما بابت این نابسامانی و بی نظمی هم متأثر و متأسفیم! در اینکه گهگاهی در ساعت پخش این برنامه، نابسامانی و ناهماهنگی وجود دارد، حق به جانب شماست. سازمان صدا و سیما و شبکه چهار باید برای رفع اینگونه مشکلات در آینده، تدبیری بیندیشد.

   از آنجا که این وبسایت، تحت نظر سازمان صدا و سیما و مسئولین شبکه مربوطه نیست، از این بابت مسئولیتی بر عهده ندارد و عذر تقصیر شامل حالش نمی شود! اما از آنجا که همه تلاش ما در پی گسترش بینندگان این برنامه بوده است و اطلاع رسانی در این زمینه را جزو وظایف خود بشمار می آوریم، از این جهت کوتاهی و قصور از ما سر زده و به همین دلیل از شما و همه بینندگان این برنامه و مخاطبان این وبسایت، صمیمانه پوزش می طلبیم.

   پیش از ایام عید، طی گزارشی که از وبسایت شبکه چهار و در طی گفتگو با مدیر این شبکه منتشر شده بود، اعلام شد که در ایام نوروز، منتخب و گلچینی از قسمت های قبلی برنامه معرفت پخش خواهد شد. اطلاعیه ای با همین مضمون نیز از طرف این وبسایت بر روی صفحه فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی منتشر شد. اما پس از گذشت چند روز از سال جدید، متوجه شدیم که برنامه معرفت به صورت روزانه و با قسمت های جدید، روی آنتن شبکه چهار می رود!

   به هر حال از همه دوستان عزیز پوزش می طلبیم.

  • Superb inomfoatirn here, ol’e chap; keep burning the midnight oil.

 2. سلام
  خ ممنون بابت بحث های زیبای شما

 3. سلام ودرودبی پایان خدمت تمامی سازندگان این برنامه ی نازنین.از زحماتتان سپاسگزارم.امیدوارم این برنامه سالیان سال ادامه یابد.یاعلی.

 4. با سلام . از برنامه بسيار خوب شما تشكر مي كنم . از دكتر ديناني و ساير عزيزان دست اندركار نيزصميمانه قدرداني مي كنم .

 5. دست گلتون درد نکنه .با دیدن این برنامه در پوست خود نمیکنجم و مغرور و سرخوش و امیدوار و سربلند و با افتخار به تمام کسانی که این برنامه رو تهیه کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *