منوی برگه ها
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ در سهروردی, کتاب, منابع و مراجع | ۲۴ دیدگاه

دانلود کتاب آواز پر جبرئیل سهروردی

دانلود کتاب آواز پر جبرئیل سهروردی

شخصیت عظیم و کم نظیر شیخ شهاب الدین یحیی بن سهروردی، حکیم متألّه و ملقب به «شیخ اشراق»، مؤسس دومین نظام فلسفه اسلامی به نام «حکمة الاشراق»، از چهره های عجیب قرن ششم هجری است که به حکمت، فلسفه و عرفان جان تازه ای بخشیده است.

سهروردی آزاده و اندیشمند، با انتخاب نام «اشراق» بر فلسفه خود، توانست با وجود علمای مذهبی و متعصّبان قشری جامعه خود، با زبان زیبا و لطیف رمز و اشاره، منظرهایی دل انگیز از جهان هستی و منازل سلوک روحانی، پیش چشم خواننده تصویر کند و مقصد والای انسان گم گشته و دور مانده از وطن را نشان دهد. تأثیر شگفت وی بر روند فکر فلسفی، به ویژه در جهان اسلام، و پی‌ریزی مکتبی گسترده و عمیق که فرهنگ و حکمت ایرانیان باستان و یونان قدیم را با عرفان اسلامی پیوند داد و گذر از دوران باستان به دوران اسلامی را از دیدگاه فلسفی امکان پذیر کرد و استدلال و نظر را به یاری ذوق و شهود، قداست بخشید، چیزی است که مشتاقان علم و معرفت را به تحسین و تکریم وا می دارد و شوقی برای مطالعه آثارش بر می انگیزد.

[در میان آثار و مکتوبات وی] رسائل تمثیلی و رمزی سهروردی بیش از آثار تعلیمی و مدون او از لحاظ شناخت عقیده باطن و گرایش حکمتی و عرفانی شیخ، ارزش و اهمیت دارد و آیینه ای است که صورت واقعی و بی حجاب سهروردی را به ما نشان می دهد. (صدیقه مهربان، بررسی دو رساله آواز پر جبرئیل و لغت موران، کتاب ماه ادبیات، شماره 41، شهریور 1389)

آنچه هم اکنون پیش روی شما قرار گرفته، متن کامل رساله فارسی شیخ اشراق با نام «آواز پر جبرئیل» است. این اثر بسیار رمزی درباره طالب حقیقتی است که به خانقاهی دو در می‌رود، که یکی از درها روی به شهر و دیگری روی به صحرا دارد. طالب حقیقت که به صحرا رفته است دو پیر روحانی را ملاقات می‌کند و در باب معمای خلقت، مقامات طریقت و خطرات آن سؤالاتی از آنان می‌کند.

گفتگویی که به دنبال (آن پرسش‌ها) درمی آید عناصر اساسی تعالیم اشراقی و آداب ورود به طریقت را که برای درک اسرار قرآنی لازم است، روشن می‌کند… در آواز پر جبرئیل، که به عنوان یکی از آثار کلاسیک ادب فارسی معروف شده، سهروردی عناصر بنیادی معرفت شناسی خود را از دیدگاه حکمت الهی بحث می‌کند. او در آنجا چنین می‌گوید: بیشتر چیزها که حواس تو مشاهده آن می‌کند همه از آواز پر جبرئیل است.

در این رساله بسیار رمزی، سهروردی از نمادهای سنتی عرفان و شماری از نمادهای دیگر که منحصر به خود اوست و نمی‌توان آن‌ها را در ادبیات صوفیانه قدیم فارسی یافت، حداکثر استفاده را می‌کند.

منظور اصلی کتاب در اول آن بیان شده است:

… از ابوعلی فارمذی رحمة الله علیه پرسیدند که چونست که کبودپوشان بعضی اصوات را آواز پر جبرئیل می‌خوانند؟

گفت: بدان که بیشتر چیزها که حواس تو مشاهده آن می‌کند همه از آواز پر جبرئیل است.

می‌توان گفت که نظریه سهروردی در باب علم در این قصه عرفانی بحث شده است. او به زبانی استعاری نقشه ای برای پروراندن قوه ای در وجود ما عرضه می‌کند که قادر به کسب علم به طور مستقیم و بدون واسطه است. سهروردی با تکیه بر نمادهای سنتی شعر و نثر صوفیانه، به تشریح جر و بحث‌های میان تجربه گرایان، عقل‌گرایان و هواداران شیوه عرفانی شناخت، می‌پردازد. (مهدی امین رضوی، سهروردی و مکتب اشراق، ترجمه مجدالدین کیوانی، نشر مرکز 1377، صفحه 51-47)

اطلاعات کتاب

کتاب آواز پر جبرئیل سهروردی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(71 رأی, امتیاز: 4٫23 از 5)
Loading...

نام کتاب: آواز پر جبرئیل

نویسنده:

ناشر: وبسایت معرفت

زبان: فارسی

قیمت: رایگان

تعداد صفحه: 11

فرمت کتاب: PDF

پیوند کوتاه: www.maarefat.com/?p=1023

توجه: هرگونه استفاده از این کتاب و انتشار آن در پایگاه‌های اینترنتی دیگر، تنها با ذکر منبع (وبسایت معرفت) مجاز و بلامانع است.

۲۴ دیدگاه

 1. سلام علیکم
  موید باشید

 2. عالیست
  موفق باشید
  یا علی مددی کن

 3. اول سلام میکنم ودست شمارو به گرمی میفشارم ودوم تشکر میکنم برای برنامه ی خوبتان وتمام زحماتتان

  • ما هم خدمت شما عرض سلام و احترام داریم و از اینکه این برنامه را همراهی می کنید صمیمانه خرسندیم.

 4. بسم الله الرحمن الرحیم
  الحمد لله الذی خلق السموات و الارض و جعل الشمس ضیاء و القمر نورا و خلق الانسان من صلصال کالفخار و علمه البیان سبحانه و تعالی عما یشرکون و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد رسول الله و بعد تشکر از هیئت شما از برای آنکه کتابی از شیخ الاشراق تا به حال نخوانده بودم و این هیئت سببی شد بر این مسیر نو و مجالی در تامل بر روی کتب شیخ . ان شاء الله سعی شما از برای رضای خدای بزرگ و بلند مرتبه احد و واحد باشد .

  و من الله التوفیق

 5. اﺯ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﻱ ﺷﻤﺎ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻟﺬﺕ ﻣﻴﺒﺮﻡ. ﻣﺮﺳﻲ اﺯ ﺯﺣﻤﺎﺗﻲ ﻛﻪ ﺑﺮاﻱ اﻳﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻓﻮﻗﺎﻟﻌﺎﺩﻩ ﻣﻴﻜﺸﻴﺪ. ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﻳﺘﺎﻥ ﻭﺟﻮﺩ و ﻗﻠﺐ اﻧﺴﺎﻥ ﺭا ﺗﺴﻜﻴﻦ ﻣﻴﺒﺨﺸﺪ. ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ اﻳﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺑﺮاﻱ ﻫﻤﻴﺸﻪ اﺩاﻣﻪ ﭘﻴﺪا ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﻋﺎﺷﻘﺎﻥ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩاﺭﻳﺪ!!!!!
  ﺑﺎ ﺗﺸﻜﺮ…..ﺳﻴﺎﻣﻚ ﻋﻆﻴﻤﻲ

 6. من از مخالفین فلسفه و عرفان هستم و مطالب شما به نظر من خیالات و توهماتی است که زخرف و آرایش شده! است .
  به نظر من فلسفه ضد عقل است و بیشتر تخیل و اوهام است . گر چه همیشه ادعای عقل گرایی دارد .
  شما باید بخشی را برای طرح نظرات مخالف و یا مناظره و طرح مسائل مورد اختلاف قرار دهید .
  و الا تا اخر عمر یکه به قاضی می روید و راضی هم بر می گردید .
  وقتی اقای دینانی می گوید و اقای لاریجانی تصدیق می کند و مخالف هم نادیده انگاشته می شود خودتان به خودتان مبتهج هستید و من و امثال بنده هم از افاضات شما نمی توانیم استفاده کنیم چون مجال بحث نمی دهید. و قول مخالف را طرح نمی کنید.
  اگر حتی قول مخالف را با تلفن و یا ایمیل دریافت کنیدو درست مطرح کنید غنیمت است.

  • سلام و عرض ادب خدمت شما؛
   ضمن تشکر از ابراز نظر شما در این سایت، پیشنهاد می کنم ایده خودتان در مورد بیان دیدگاه های مخالف در این برنامه را از طریق سایت رسمی برنامه به آدرس http://pro-marefat.ir مطرح نمایید.

  • چو بشنوی سخن اهل دل مگو که خطاست سخن شناس نه ای جان من خطا اینجاست

  • دوست گرامی , نظر شما نشان از قدرت ذهن بالای شماست و نشان می دهد که چقدر عمیق به برنامه توجه دارید. از نظر بنده حقیر , زیبایی این برنامه در این است که وارد مجادله و پرسش و پاسخ نشود, با توجه به نام برنامه (( معرفت )) و مسائل مورد بحث , در واقع شنونده بودن درکی بهتری از برنامه را حاصل می کند.
   با تشکر

 7. با سلام و احترام فراوان
  به سایت زیبا و معرفت آموز شما هر گاه مراجعه می کنم، حظی وافر می برم و انبان خویش پر می سازم و باز می گردم. گاهی آدمیان غرق در معارف اند و از آن ها حظ و بهره می برند و باز هم منکر آن اند. بگذار باشند. ماهیان نیز در آب به دنبال آب می گردند. در این دنیا، منکران مباحث معرفتی از قبل همین مباحث به انکار آن روی می آورند و بگذار بیاورند. وقتی خدا را که از شدت ظهور، نادیدنی می نماید، انکار می کنند و خیال خویش را می پرستند، این مباحث جای خود دارد. روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و خطبه های پر مغز امیر بیان و بنان مولا امیر مؤمنان علیه السلام، دریچه های معرفت است که برگرفته از قرآن است. این خوان گشوده است و هر کسی به فراخور ظرفیت خویش از آن بهره می برد. در کار سترگتان، آرزوی توفیق دارم. بدرود

 8. به امید حقیقت سپاس زمعرفت صبا

 9. با سلام
  کتاب را دانلود کردم و شروع به خواندن آن کردم. عجیب اینجاست که باوجود ثقیل بودن مطالب و قدیمی بودن لغات استفاده شده در آن، کتاب را تا به انتها مطالعه کردم. اما چه سود که از این کتاب پر از رمز و راز چندان بهره ای نبردم. خواهشمندم که درصورت امکان همین کتاب را با نثری روان و امروزی برای دانلود قرار دهید تا همه بتوانند از آن فیض ببرند.
  با تشکر

  • سلام.
   در ابتدا خوشحالیم که این کتاب مورد توجه شما واقع شده است. اما در مورد تهیه ترجمه این متن و بازنویسی آن به زبان فارسی امروزین باید به این نکته توجه داشت که انجام چنین کاری نیاز به دانش کافی و تسلط کامل بر ادبیات نمادین و عرفان دارد. بنابراین مسلما انجام آن از عهده ما خارج است. اما پیشنهاد ما به شما این است که متن کتاب را مجددا بازخوانی کرده و معنای لغات ناآشنا را از منابع معتبر پیدا کنید، مطمئنا نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 10. سلام
  از کتاب آواز پر جبرئیل به قدر فهم خودم استفاده کردم .
  لطفا برای استفاده و فهم بیشتر تقاضا میکنم از نظرات استاد دینانی استفاده شود .تشکر.

  • سلام.
   متأسفانه جناب دکتر دینانی، کتاب و یا مقاله اختصاصی در زمینه رسائل فارسی سهروردی نگارش ننموده اند، اما می توانید توضیحات اجمالی درباره آثار و رسائل سهروردی را از کتاب “شعاع اندیشه و شهود در فلسفه سهروردی” ایشان مطالعه بفرمایید.

 11. باسلام واحترام
  از تمامی دست اندرکاران این برنامه نهایت سپاس و قدر دانی را دارم
  و از خداوند طلب خیر و عافیت را برایتان خواهانم

 12. از شما بزرگوا ران صمیمانه سپاسگزارم و امیدوارم خداوند به شما و استاد عمری طولانی عنایت کند تا آفتاب عشق و معرفتتان از افق اقبالمان طلوع کند و تیرگیهای قلبم را به نور معرفتتان منور گرداند.

 13. با سلام،دیگه برنامه ای زیباتر از معرفت من که ندیدم،برای این زحمتی که میکشید از خدا میخوام که نور عشقش رو به دلهاتون هر چه بیشتر وارد کنه وپیمانه دلهاتون رو گشاده تر کنه

 14. سلام : باتشکر از تهیه کننده محترم برنامه وزین وپر بار برنامه تلویزیونی معرفت و سپاس وتقدیراز دواستاد گرانقدر آقایان دینانی و لاریجانی که بااخلاص تمام درس فلسفه و عرفان و اخلاق به ما می آموزند ودانشمندان و حکمای سرزمین ایران اسلامی را به ما بیشتر و بهتر معرفی مینمایند. از خداوند عمر طولانی وتوفیق بیشتر مسئلت دارم انشا الله

 15. متشکرم

 16. سلام.از کتابهای بسیارزیبا وباارزشی که واسه استفاده گذاشین بسیار سپاسگذارم.خیلی سایت پرباری دارین.

 17. متشکرم. با آروزی توفیق و بصیرت روزافزون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *