منوی برگه ها
منوی دسته ها

ارسال شده توسط در ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ در سهروردی, کتاب, منابع و مراجع | ۳ دیدگاه

دانلود کتاب فی حالة الطفولیة سهروردی

دانلود کتاب فی حالة الطفولیة سهروردی

شخصیت عظیم و کم نظیر شیخ شهاب الدین یحیی بن سهروردی، حکیم متألّه و ملقب به «شیخ اشراق»، مؤسس دومین نظام فلسفه اسلامی به نام «حکمة الاشراق»، از چهره های عجیب قرن ششم هجری است که به حکمت، فلسفه و عرفان جان تازه ای بخشیده است.

سهروردی آزاده و اندیشمند، با انتخاب نام «اشراق» بر فلسفه خود، توانست با وجود علمای مذهبی و متعصّبان قشری جامعه خود، با زبان زیبا و لطیف رمز و اشاره، منظرهایی دل انگیز از جهان هستی و منازل سلوک روحانی، پیش چشم خواننده تصویر کند و مقصد والای انسان گم گشته و دور مانده از وطن را نشان دهد. تأثیر شگفت وی بر روند فکر فلسفی، به ویژه در جهان اسلام، و پی‌ریزی مکتبی گسترده و عمیق که فرهنگ و حکمت ایرانیان باستان و یونان قدیم را با عرفان اسلامی پیوند داد و گذر از دوران باستان به دوران اسلامی را از دیدگاه فلسفی امکان پذیر کرد و استدلال و نظر را به یاری ذوق و شهود، قداست بخشید، چیزی است که مشتاقان علم و معرفت را به تحسین و تکریم وا می دارد و شوقی برای مطالعه آثارش بر می انگیزد.

[در میان آثار و مکتوبات وی] رسائل تمثیلی و رمزی سهروردی بیش از آثار تعلیمی و مدون او از لحاظ شناخت عقیده باطن و گرایش حکمتی و عرفانی شیخ، ارزش و اهمیت دارد و آیینه ای است که صورت واقعی و بی حجاب سهروردی را به ما نشان می دهد. (صدیقه مهربان، بررسی دو رساله آواز پر جبرئیل و لغت موران، کتاب ماه ادبیات، شماره 41، شهریور 1389)

آنچه هم اکنون پیش روی شما قرار گرفته، متن کامل رساله فارسی شیخ اشراق با نام «فی حالة الطفولیة» است.  در این کتاب، سهروردی از دیدار خود با شیخی سخن می‌گوید که اسرار الهی را بر او آشکار می‌کند و او نیز به نوبه خود آن اسرار را پیش افراد نااهل فاش می‌کند.

شیخ او را به سبب آنکه «درّ قیمتی را پیش خوکان ریخته» تنبیه می‌کند. سهروردی همچنین تلمیحی دارد به مشکل بازگفتن اسرار به کسانی که بیرون از حلقه اهل معنی‌اند. از آنجایی که حکمت خالده یا جاویدان خرد جز از طریق ادراک حسی به دست می‌آید، دشوار بتوان این گونه علم را به آنان که آمادگی پذیرش آن را ندارند باز گفت.

سپس، سالک که از کرده پشیمان شده شیخ را باز می‌یابد و او اسراری از قبیل اصول اخلاقی طریقت و آدابی مانند سماع (موسیقی و رقص صوفیانه) را به وی می‌گوید. تشریح بسیاری از نکات ظریف عرفانی، آشنائی کامل سهروردی را با غوامض طریقه متصوفه ظاهر می‌سازد.

سهروردی این نکته را ضمن گفتگویی نمادین میان بطی و سمندری بیان می‌کند. عقیده بر این است که عبور سمندر از آتش او را در برابر همه آفات مصون کرده است. بط از لذت نوشیدن آب سرد در وسط فصل زمستان داد سخن می‌دهد، در حالی که سمندر از سرما رنج می‌برد. هر یک از این دو می‌توانند مطابق با تجربه خود تعبیری متفاوت از «آب سرد» عرضه کنند.

تا اینجا، سهروردی خلاصه ای از دستورالعمل‌های رمزی مورد نیاز سالکی را که در طریقه معنوی گام بر می دارد ارائه می‌کند: طریقه ای که با شوقی درونی آغاز می‌شود و با انجام ریاضاتی زیر نظر شیخی ادامه می‌یابد. هدف رساله فی حالة الطفولیة ترسیم طریقت معنوی و سفر سالک از ابتدای این طریقه است که سهروردی آن (طریقه) را به طرزی نمادین همان طفولیت می‌داند.

اهمیت داشتن یک راهنما برای احتراز از خطرات راه، و نیز مقامات مختلف تحولات درونی جزو موضوعاتی است که سهروردی به تفصیل شرح می‌دهد. اصل اساسی آموزش‌های معنوی این کتاب عرضه راهنمائی عملی برای طی طریقت روحانی است. (مهدی امین رضوی، سهروردی و مکتب اشراق، ترجمه مجدالدین کیوانی، نشر مرکز 1377، صفحه 54-51)

اطلاعات کتاب

کتاب فی حالة الطفولیة سهروردی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(29 رأی, امتیاز: 4٫66 از 5)
Loading...

نام کتاب: فی حالة الطفولیة

نویسنده:

ناشر: وبسایت معرفت

زبان: فارسی

قیمت: رایگان

تعداد صفحه: 12

فرمت کتاب: PDF

پیوند کوتاه: www.maarefat.com/?p=952

توجه: هرگونه استفاده از این کتاب و انتشار آن در پایگاه‌های اینترنتی دیگر، تنها با ذکر منبع (وبسایت معرفت) مجاز و بلامانع است.

۳ دیدگاه

  1. سلام من دانشجویی کارشناسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بشهتی هستم مقاله ای درباره بررسی وضعیت ستارگان در رساله فی … سهروردی با تکیه بر نظریه کپرنیک نوشته ام اما ایراد داره و یک مقاله در باره روایت شناسی رساله فی ….. با تکیه بر آرای روایت شناسی ژنت . میشه براتون بفرستم کمکم کنید استادانم مایل به همکاری نیستند
    ممنون

    • سلام.
      با توجه به موضوعی که در مورد آن تحقیق نموده اید، گمان نمی کنم که در تخصص ما باشد تا به شما کمک کنیم.

  2. سلام خسته نباشید عالیه این حرفارو هیچ جا با این شکل نمی زنن لذت بخشه سخنان استاد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *